16 Mart ’20 Pazartesi Öneri Program

🌱Kahvaltı:

Kahvaltı masasının hazırlanmasında çocuğun aktif katılımı için ondan tabak, kaşık, çatalların masaya götürmesini isteyin. Varsa salatalığın soyulması, yumurtanın çırpılması gibi görevleri çocuğunuzun yapmasını sağlayın. Yumurta çırpma, sandviç yapımı gibi görevler de alabilirler. Kahvaltı sonrası kirlilerin birlikte makineye yerleştirin ya da tercihen birlikte yıkayın.

 

🌱Serbest oyun:

Önceden hazırlanmış 1 m x 1 m büyüklüğünde oyun halısı (sade bir kilim, düz açık renk bir kumaş ya da şal v.b. de olabilir) üzerinde taşlar, küçük kütükler, tahtalar, deniz kabukları ve örtülerle fantaziye dayalı oyunlar oynayın. Örneğin; mavi örtü denizi temsil eder, üzerine konulmuş kahverengi örtü ise denizdeki adayı. Diğer malzemelerle adada yaşayan bir çocuğun bir günlük yaşantısı dramatizasyon yoluyla oyuna taşınabilir. Sabah kalkar, arkadaşlarıyla birlikte denize açılıp balık yakalamak için kendisine ağaçlardan bir gemi yaparlar, o gemiyle mavi örtünün üzerinde (denizde) balık yakalarlar. Adaya döner, ateş yakar, arkadaşlarıyla birlikte yemeklerini yerler. Sonra akşam yemeği için ormana gidip meyve toplarlar v.b. Tüm bu oyunsu süreçlerde sesler, hareketler, varsa bilinen bir şarkı ile eşlik edilir.

 

🌱Çalışma:

Bir A4 büyüklüğünde bir kağıda az önce oynanan oyundaki adanın, denizin, ormanın veya ormanda yaşayan hayvanların resimlerini çizin.

Bir kağıda bir ada resmi çizin. Karada yani adada ve suda yaşayan hayvanlar hakkında konuşun. Birlikte bu resme adada ve suda yaşayan hayvanları çizin. Resmi renklendirin. Farklı malzemelerle kolaj da yaparak da bu resmi tamamlayabilirsiniz.

 

🌱Yürüyüş-gözlem:

Açık havada yürüyüş ve gözlem yapın ve bu sırada evin havalanmasını sağlayın. Mümkünse orman ya da deniz kenarı gibi açık alanda yapılacak olan yürüyüşte farklı ağaçları gözlemleyin. İlkbaharın gelişiyle doğadaki farklılıklar hakkında konuşun. (Yapraklar yeşil mi? Sarı mı? Ağaçlar neden çiçek açmış? Gökyüzü açık mı? Bulutlu mu?) Yürürken yere dökülmüş kuru yaprak, kozalak veya ağaç kabuğu gibi oyunlarda kullanılabilecek malzemeleri toplayın. Belki dışarı çıkmadan önce yanınıza kağıt kalem alarak duyduğunuz sesleri de not edebilirsiniz.

 

🌱Ilık bir banyo ve öğle yemeği:

Banyoda oyuncak yıkayabilirsiniz.

Banyo sonrası oyuncakları tek tek kurulayıp kurutup yerlerine yerleştirin.

Yemeğin hazırlanma sürecinde çocuğun aktif katılımını sağlayın.

Birlikte şık bir masa ve yemek sunumu hazırlayın.

 

🌱Bir video önerisi:

Teatrepruppen Batida / Ouverture

https://youtu.be/ZfGQaUJgyKM

 

🌱Sanat ya da elişi:

İp Baskısı.

Malzemeler: Yaklaşık 1 metre uzunluğunda ince pamuk iplik, sulu boya, birkaç adet A 4 kağıdı, su, fırça.

Uygulama: 50 cm uzunluğundaki iplik 10’ar cm aralıklarla farklı renklere boyayın. A 4 kağıdının yarısına boyanan iplik rastgele yerleştirin. A 4 kağıdının diğer yarısı ipliğin üzerine gelecek şekilde katlayın ve ipliği dik duran dikdörtgen gibi duran kağıdın altından çekin. A4 kağıdının her iki yarışında da benzer şekil çıkar. Oluşan şeklin belli bölgeleri isteğe bağlı boyayabilirsiniz.

 

🌱Atıştırmalık:

Birlikte atıştırmalık hazırlama: Sandviç yapımı

Birlikte kişi sayısı kadar sandviç ekmeği ve kullanılacak malzemeler hazırlayın. Çocuğunuza; malzemelerin sirkeli suda yıkanması, peynirin, salatalığın kesilmesi, ekmeğe sos sürülmesi v.b. Görevler vererek sandviçi birlikte hazırlayın. İçecek olarak ayran yapılacaksa yoğurda birlikte su ekleyip karıştırmayı da çocuğunuzla birlikte yapabilirsiniz.

 

🌱Alet kullanımına yönelik bir çalışma:

Malzemeler: A 4 kağıdı, pritt (yapıştırıcı), yeşil, mavi, sarı, kahverengi tonlarında renkli el işi kağıtları, makas.

Uygulama: A4 kağıdına yapraksız ağaç, ağacın bulunduğu zemin çizin. Çocuğunuzla birlikte yeşil el işi kağıtlarından küçük küçük yaprak parçaları keserek pritt ile ağaca yapraklar yapıştırın. Çocuğunuzun farklı meyveler yapmak için kestiğiniz kağıt parçalarını özellikle baş ve işaret parmaklarını kullanarak küçük toplar yaparak ağaca yapıştırmasını sağlayın. Daha sonra isteğe bağlı olarak bulut, uçan bir kuş v.b. ekleyerek resmi hayal gücünüzce  tamamlayabilirsiniz.

 

🌱Akşam yemeği hazırlığı:

Birlikte akşam yemeği hazırlığı yapın. Masayı birlikte kurun.

Mart ayı sebzeleri: Bakla, Brokoli, Enginar, Havuç, Ispanak, Karnabahar, Kereviz, Kırmızı lahana, Kuşkonmaz, Lahana, Pancar, Pırasa, Turp (beyaz, kırmızı, siyah). Sebzelerin yıkanması, soyulması ve kesilmesinde çocuğunuzun görev almasını sağlayın.

 

🌱Ailece oyun:

Ailece oyun. Her oyuncu, “Kim, kiminle, nerede, ne yapmak istiyorlardı, yaşadıkları zorluk, nasıl baş ettiler?” Tüm bu soruları içeren küçük bir hikayecik yazılır. Çocuğun hikayesinin yazılmasına destek olun. Daha sonra bu hikayeleri canlandırın. Örnek hikaye: Ben, arkadaşımla, ormanda piknik yapmaya gitmiştim, birden yağmur başladı, kendimize dallarda sığınak yaptık ve yağmurun dinmesini bekledik. Sonra pikniğimizi yapıp eve döndük. Sahnelerken sesler, hareketler ve varsa örtü gibi malzemeleri de oyununuzda kullanın.

 

🌱Serbest resim:

https://www.youtube.com/watch?v=pd4j9osCNT4&list=PLE028U4jqgjYHBxgr2dOZmGz2aMaoXaEf

Linkteki müziği açın. Büyük bir resim kağıdına önce ellerle dokunun, her noktasını keşfedin. Sonra gözlerinizi kapayın ve müzik eşliğinde kağıda dairesel çizgiler ve karalamalar çizin. 2-3 dk çizim yaptıktan sonra gözlerini açın ve çizgiler çizdiğiniz kağıdın üzerinde oluşan şekillerin içini boyayın.

Birlikte neye benziyor?, nasıl bir yer?, orada kimler yaşıyor?, neler yapıyorlar? vb sohbet edin.

Uyku için bir rüya hayali olarak bu resimden esinlenebilirsiniz…

 

🌱Uyku ritülleri:

Odayı havalandırma, Uyku hazırlıkları, Diş fırçalama, Pijamaların giyilmesi, turunç, okaliptus  ya da portakal yağı ile masaj…

Tüm bu hazırlık süreçlerinde çocuğun kendi yapabildiği becerilerde onu destekleyin.

 

🌱Uyku için destek:

Günün sonunda mutlaka o gün neler yaptığınızı konuşun. Sabah kaltık, sonra kahvaltı hazırladık vb… Belki sondan geriye doğru hatırlamayı da deneyebilirsiniz.

En ile başlayan sorular sormak yerine, (bugün en çok sevdiğin şey ne oldu gibi) sadece güne bir geri bakış atıp süreci sonlandırın.

Yaptığınız resim hakkında konuşun. Belki bu resim ile ilgili bir rüya hayali kurabilirsiniz…

 

🌱 Günün Öneri Kitabı: