17 Mart ’20 Salı Öneri Program

🌱Kahvaltı:

Kahvaltı masasının hazırlanmasında çocuğunuzun aktif katılımı için tabak, kaşık, çatalların masaya götürmesini sağlayın. Varsa salatalığın soyulması, yumurtanın çırpılması gibi görevleri çocuğunuz yapsın. Kahvaltı sonrası kirlileri birlikte makineye yerleştirin ya da tercihen birlikte yıkayın.

Öneri menü: Patatesli çörek otlu yeşil soğanlı omlet, peynir, zeytin, zencefil ve limon dilimli ıhlamur çayı.

 

🌱Serbest oyun:

Büyükçe bir kaç çarşaf ve örtü ile sandalyeleri ve masaları kullanarak çadır ya da sığınak yaparak oyunlar üretin. Kampa gitme, ateş yakma, kedi köpek kulübesi olarak kullanma ve küçük mizansenler oynama v.b.

Oyun sonrası örtüleri birlikte katlayın.

https://www.youtube.com/watch?v=UFR8RoRmiPE

Bu müziği toplanma müziği olarak kullanabilirsiniz.

 

🌱Çalışma:

Etraf toplandıktan sonra masaya geçin ve bir kağıda çadır resmi çizin. Çocuğunuza çadır çizdikten sonra biraz sohbet edin: Çadırın için kim var? Ne yapıyor olabilir? v.b.

Sonra resmi tamamlayıp dilediği gibi boyamasını isteyin.

Etrafında çadıra benzeyen neler var? Hangi harfler çadıra benziyor? Kimlerin yuvası çadıra benziyor? Başka nelerden çadır yapabilirdiniz? v.b. pek çok başka sohbet sorusu da üretebilirsiniz.

 

🌱Yürüyüş-gözlem:

Açık havada yürüyüş ve gözlem yapın ve bu sırada evin havalandırılmasını sağlayın. Mümkünse orman ya da park gibi açık alanda yapılacak olan yürüyüşte küçük taşlar toplayabilir ve o taşları sirke ve karbonatla yıkayıp onlarla fotoğraftaki gibi bir etkinlik yapabilirsiniz. Ya da taşların üzerine bir kalem yardımıyla tek bir çizgi çizerek çizgileri yan yana getirecek şekilde taşları dizme oyunu oynayabilirsiniz.

 

🌱Ilık bir banyo ve öğle yemeği:

Banyoda fayanslara kağıttan ya da fotoğraftaki gibi plastikten şekiller ya da sayılar keserek hafif ıslatıldığında kendiliğinden yapıştığı için bu malzemelerle bir oyun oynayabilirsiniz.

Yemek masasının hazırlanmasında çocuklar aktif katılım için tabak, kaşık, çatalların masaya götürebilirler. Örneğin: Kemik sulu tarhana çorbası, bol sebzeli mücver, ayran v.b. bir menüde çorbanın hazırlanma sürecinde malzemelerin karıştırılmasında görev alabilir. Ayran yapımında görev alabilir.

 

🌱Bir video önerisi:

https://www.youtube.com/watch?v=B_GppPkNvpg

Bu gösteriyi önce sadece izleyin. Sonra ikinci kez izlerken çocuğunuza sence neler yapıyor? Sorusunu yöneltin. Belki ailece oyunda bu fikirleri de kullanabilirsiniz.

 

🌱Sanat ya da elişi:

Evde hulahopa fotoğraftaki gibi ipler gererek, detaylı yapımına internetten bakarak kilim yapabilirsiniz.

Kartondan daha basit ve belki bir günde bitebilecek bir dokuma tezgahı da yapabilirsiniz. Kalın penye iplik ya da çok kalın iplik kullanırsanız çocukların kullanımı için ve ürünün somutlaşması adına daha çabuk ortaya çıkması için uygun olacaktır. Ucu küt yorgan iğnesi, plastik iğne ya da kartondan kendiniz de iğne yaparak çocuğunuzun alet kullanımı konusunda deneyim kazanması için destek olabilirsiniz.

 

🌱Atıştırmalık:

Meyveli Yoğurt Kupları:

Bir kase yoğurt bir

Bir  yemek kaşığı bal

Bir yemek kaşığı yulaf ezmesi

İsteğe göre meyve

 

🌱Alet kullanımına yönelik bir çalışma:

Oyun hamuru ile kürdanlarla şekil yapımı. Kare, üçgen vb geometrik şekiller yapılabilir. Ev, araba, kedi köpek kulübesi gibi üç boyutlu şekiller yapılabilir. Aynı zamanda serbest oyunda oynadığınız kulübe mizanseninin bir devamı olarak kulübe, sığınak, mağara vb yapılabilir.

Oyun Hamuru Tarifi:

1 çay bardağı tuz

1 çay bardağı sıvı yağ

2 çorba kaşığı sirke

Aldığı kadar beyaz un

Biraz su

Renklendirmek için: Toz zerdeçal, kakao, pancar suyu gibi malzemelerle renklendirebilirsiniz.

Oyun hamurlarıyla masaya parkur yapabilir ve pinpon topunu koyup pipetle parkurun bir ucundan diğer ucuna üfleyebilirsiniz.  Bu gibi başka oyun alternatifleri de üretmek mümkün.

 

🌱Akşam yemeği hazırlığı:

Yemek masasının hazırlanmasına çocuğunuzun aktif katılımı için ondan tabak, kaşık, çatalları masaya götürmesini isteyin. Yemekten sonra bulaşıkların birlikte yıkayın ya da bulaşık makinesine yerleştirin.

🌱Ailece oyun:

 Benim gibi yürü oyunu:

Çocuktan bir taklit yürüyüşü yapmasını isteyin. Örneğin maymun gibi yürü v.b.

Sonra sırayla herkes benim gibi yürü oyununun lideri olur. Örnek yürüyüşler:

  • İhtiyar adam yürüyüşü: Sırt kamburlaştırılır, baş öne bükülür, elde baston varmış gibi yavaş yavaş yürünür.
  • Cüce yürüyüşü: Dizler tam bükülür, baş omuzlar arasına gömülür, kollar aşağıya sarkıtılır. Böylece yürünür.
  • Robot yürüyüşü: Vücut gergin, dizler ve kollar bükülmeden yürünür kollar öne ve geriye sopa gibi sallanır.
  • Dev yürüyüşü: Kollar yukarı kaldırılır. Ayak uçları üzerinde yükselerek yürünür v.b.

Bu oyun önce yürüyüş yapılıp bil bakalım bu kimin yürüyüşü? versiyonu ile de devam edebilir.

Pantomim videosundaki mizansenler de taklit edilebilir ya da yeni mizansenler oluşturulup tahmin oyunları oynanabilir.

🌱Serbest resim:

Sulu boya ile bugünün resmini çizebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=UFR8RoRmiPE

Toplanırken kullandığınız müziği serbest resim yaparken de dinleyebilirsiniz.

 

🌱Uyku ritülleri:

Odayı havalandırın. Uyku hazırlıklarınızı ve ritüellerinizi yapın. Örneğin; Diş fırçalama, pijamaların giyilmesi, turunç, okaliptus ya da portakal yağı ile masaj yapılması v.b.

Tüm bu hazırlık süreçlerinde çocuğun kendi yapabildiği becerilerde onu destekleyin.

 

🌱Uyku için destek:

Günün sonunda mutlaka o gün neler yaptığınızı konuşun. Sabah kalktık, sonra kahvaltı hazırladık vb… Belki sondan geriye doğru hatırlamayı da deneyebilirsiniz.

En ile başlayan sorular sormak yerine, (bugün en çok sevdiğin şey ne oldu gibi) sadece güne bir geri bakış atıp süreci sonlandırın.

 

🌱 Günün Öneri Kitabı: