18 Mart ’20 Çarşamba Öneri Program

🌱Kahvaltı:

Kahvaltı masasının hazırlanmasında çocuğunuzun aktif katılımı için tabak, kaşık, çatalların masaya götürmesini sağlayın. Varsa salatalığın soyulması, yumurtanın çırpılması gibi görevleri çocuğunuz yapsın. Kahvaltı sonrası kirlileri makineye birlikte yerleştirin ya da tercihen birlikte yıkayın.

Öneri menü: Birlikte yumurta kap kekleri yapabilirsiniz.

 

🌱Serbest oyun:

Yere yine büyükçe bir örtü veya çarşaf serin. Üzerine evdeki mandalları dökün. Tercihen ahşap mandallar olsun. Çocuklar mandallardan kule, yılan, ev, kedi v.b. pek çok yaratım ortaya çıkarırlar. Mandalları bir kutu, tabak v.b. nesneler ile de birleştirip daha büyük yaratımlar yapabilirsiniz. Birlikte bu yaratımları mizansenlerle birleştirin. Çocuklar bu konuda zaten ustalar. Size pek çok fikir verecekler. Onların yönlendirmelerini takip etmek yeterli…

Sizde mandalları uç uca ekleyerek yılan yapın ve bu yılanı oyunun bir parçası haline getirin.

Oyunlar sonlandırılırken bilişsel süreci kapatmak önemlidir. Oyunda hangi karakterler var ise gece olup uyumaya gitmişler v.b. bir “SON” ile fantazinin ve bilişsel işlemin sonlanması gelişimleri adına önemli.

 

Oyun sonrası odayı birlikte toparlayın.

https://www.youtube.com/watch?v=o10drRI3VQ0

Bu müziği toplanma müziği olarak kullanabilirsiniz.

Bu müziğin videosunu izleyerek toplanma sonrası eşlik etmeye çalışabilirsiniz.

 

🌱Çalışma:

Etraf toplandıktan sonra bir beyaz kağıt üzerine mandalların kalıplarını çıkararak mandalalar yapabilirsiniz. Yahut tek bir mandal kalıbı çıkarıp neye benziyor? Neyin parçası olabilir? Sorularını birlikte düşünüp, kağıttaki mandal kalıbını tamamlayarak resim yapabilirsiniz.

Fotoğraftaki gibi bir mandal takma çalışması yapmak da mümkün…

 

🌱Yürüyüş-gözlem:

Açık havada yürüyüş ve gözlem yapın. Bu sırada eviniz havalansın. Mümkünse orman ya da park gibi açık alanda yapılacak olan yürüyüşte küçük yapraklar toplayabilirsiniz. Bir diş fırçası ve sirke ile önce yaprakları yıkayıp mandalla bir yerden bir yere bağlayıp gerdiğiniz ipe asarak kurutabilirsiniz.

Daha sonra bu yaprakları oyunlarda ya da yaprak baskısı yapımında kullanabilirsiniz. Bu yapraklara yaprağın ağzından bir öykü uydurabilirsiniz. Ben küçük bir çınar yaprağıyım. Büyüdüğüm dalımdan beni bir karga düşürdü. Bu sayede rüzgarla birlikte uçup, süzüldüm ve yere indim. ……….adında bir çocuk bana yaklaşmaya başladı. Beni eline aldı evine getirdi. Önce beni yıkadı. Foşur foşur fırçladı😊 Sonra beni astı kurudum. Şimdi bu macera dolu günün sonunda tatlı bir uykuya dalacağım. Rüyamda………………..göreceğim v.b.

 

🌱Ilık bir banyo ve öğle yemeği:

https://www.youtube.com/watch?v=cLYPwdASPSM

Banyoda bir müzik açın.

Bugün banyoda sadece müziğin ve suyun sesinin duyulacağını söyleyin. Müzik ve su eşliğinde sakin bir banyonun tadını çıkarın. Hatta belki mayo ve bikinilerinizi giyerek birlikte de banyo yapabilirsiniz. Birbirinizin saçını tarayıp, birbirinin saçını kurutabilirsiniz.

Mayolarını kendiniz elde yıkayıp asabilirsiniz.

Tüm bunlar olurken ara sıra ona şimdi konuşma sırası müzikte diyebilirsiniz…

 

Belki müzik devam ederken yemek hazırlıkları, süreç, ve sonrası işler de yine müzik eşliğinde sessizlik içinde olabilir.

Bu süreç içinde konuşmadan anlaşmayı, birbirine sadece beden dilinizle ve ifadelerinizle yönergeler vermeyi deneyimleyebilirsiniz.

Sessizce müziğin sesini azaltarak müziği kapayın. Bir anda kapatmayın ki yine yumuşak bir geçiş yaşamış olun.

Birlikte bu dinginlik ve sessizlik içinde video için rahat bir ortam hazırlayabilirsiniz.

 

🌱 Bir video önerisi:

Bizim gibi konuşmayan biri daha diyerek videoyu birlikte izleyebilirsiniz…

https://www.youtube.com/watch?time_continue=4&v=89vQjjd5M70

 

🌱Sanat ya da elişi:

Mandalların ucuna pamuk takarak mandal baskısı yapabilirsiniz.

Mandallardan oyuncaklar yapabilirsiniz.

    

 

🌱Atıştırmalık:

3 su bardağı süt.

2 su bardağı un.

3 yumurta.

Bir avuç maydanoz.

4-5 dal yeşil soğan.

Rendelenmiş yarım havuç

Miktarı isteğe bağlı beyaz peynir.

1 tatlı kaşığı tuz.

 

 

🌱Alet/El kullanımına yönelik bir çalışma/oyun:

Bilyeleri hedefe atma oyunu:

2-3 adet bilye ve hedef olabilmesi için mandallardan bir kale yapın.

Sırayla birer bilye alıp bilyeyi belirli bir mesafeden orta ve baş parmağını birleştirerek mandal kalesine doğru atmaya çalışın.

 

🌱Akşam yemeği hazırlığı:

Yemek masasının hazırlanmasında çocuğunuzun aktif katılımı için tabak, kaşık, çatalların masaya götürmesini sağlayın. Sebzelerin sirkeli suda yıkanması, doğranması, çorbayı karıştırma, dilimlenmiş ekmekleri sepete yerleştirme, peçete katlama, masayı silme, fırın tepsisine malzemelerin yerleştirilmesi, kesme doğrama gibi işleri çocuğunuz yapsın. Yemek sonrası kirlileri makineye birlikte yerleştirin ya da tercihen birlikte yıkayın.

Öneri menü: Birlikte pizza yapabilirsiniz.

 

🌱Ailece oyun:

Önce birlikte ekteki videoyu izleyin…

https://www.youtube.com/watch?v=ZuGWUAzFRjI

Ses kaydından sözleri dinleyin. Dilerseniz bu şarkıya ingilizce eşlik edebilir, dilerseniz başka sözler de uydurabilirsiniz.

 

Videodaki şarkı için örnek sözler:

Dön sen dön etrafında

Haydi yukarı ve aşağıya

Şimdi ve burada didıl didıl diii

Çiki bum çiki bum şap şap şap

 

Videoda yapılanlara hep birlikte şarkı söyleyerek ve yapılanları taklit ederek eşlik edin…

Belki başka yeni hareketler de siz uydurursunuz.

 

🌱Serbest resim:

Birlikte sulu boyalarınızdan dört renk seçin. Boyanın yoğun olduğu dört farklı renkte dört kap boya hazırlayın. Her bir kapta çocuğunuz ve sizin için ikişer fırça olsun. Fırçanız yoksa parmaklarınızı da kullanabilirsiniz.

Boyamaya başlamadan önce birlikte suyun resmi olsa nasıl olurdu diye bir iki dk gözlerinizi kapayıp hayal edin. Banyoda dinlediğiniz müziği açın. Önce sizi izlemesini isteyin ve model olun. Fırçanızı ya da parmağınızı boya kabına daldırıp kağıdına fırçanızda ya da parmağınızda biriken suyu damlatın. Her yeni damla bir noktasından bir önceki damla ile birleşecek şekilde damlatılmalı ve bu sayede renkler birbirine geçmeli…

 

🌱Uyku ritüelleri:

Odayı havalandırın. Uyku hazırlıklarınızı ve ritüellerinizi yapın. Diş fırçalama, Pijamaların giyilmesi, turunç, okaliptus ya da portakal yağı ile masaj…

Tüm bu hazırlık süreçlerinde çocuğun kendi yapabildiği becerilerde onu destekleyin.

 

🌱Uyku için destek:

Günün sonunda mutlaka o gün neler yaptığınızı konuşun. Sabah kalktık, sonra kahvaltı hazırladık, mandallarla oyun oynadık v.b. … Belki sondan geriye doğru hatırlamayı da deneyebilirsiniz.

En ile başlayan sorular sormak yerine, (bugün en çok sevdiğin şey ne oldu gibi) sadece güne bir geri bakış atıp süreci sonlandırın.

 

Topladığınız yapraklar için uydurduğunuz bir öyküyü uyku öncesi anlatabilirsiniz.

Ben küçük bir çınar yaprağıyım. Büyüdüğüm dalımdan beni bir karga düşürdü. Bu sayede rüzgarla birlikte uçup, süzüldüm ve yere indim. ……….adında bir çocuk bana yaklaşmaya başladı. Beni eline aldı evine getirdi. Önce beni yıkadı. Foşur foşur fırçladı😊 Sonra beni astı kurudum. Şimdi bu macera dolu günün sonunda tatlı bir uykuya dalacağım. Rüyamda………………..göreceğim v.b.

 

🌱 Günün Öneri Kitabı: