20 Mart ’20 Cuma Öneri Program

🌱Kahvaltı:

Kahvaltı masasının hazırlanmasında çocuğunuzun aktif katılımı için tabak, kaşık, çatalların masaya götürmesini sağlayın. Varsa salatalığın soyulması, yumurtanın çırpılması gibi görevleri çocuğunuz yapsın. Kahvaltı sonrası kirlileri makineye birlikte yerleştirin ya da tercihen birlikte yıkayın.

Öneri menü: Birlikte beyaz peynirli cevizli omlet, zeytin, tahin-pekmez, haşlanmış brokoli çiçekleri ve biraz ballı ıhlamur çayı.

🌱Serbest oyun:

Oyuna başlamadan önce ön bilişsel hazırlığınızı fareler ile ilgili kısa bir belgesel ile oyun sürecini desteklemekle başlayarak yapabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=UfLRSuuc738

Fakat bu kısa hazırlığın sizi oyun sırasında entelektüel bir tavırdan ziyade içsel bir heyecanla donatmasını bekleyin; yaşam alanları, fiziksel yetkinlikleri, yavruları ile nasıl ilgilendikleri vs. Sonrasında toprak dokusu imgesi ya da belki bir çim alan yaratmayı sağlayacak bir örtüye alın. Tam olarak görseldeki gibi olmasını hedeflemesek de belki örtünün üzerine sabah kırdığınız cevizlerin kabuklarını koyabilir ve keçeli bir kalem yardımıyla belki bir yaratım süreci oluşturabilirsiniz. Birlikte bu yaratımları mizansenlerle birleştirebilirsiniz. Çocuklar bu sürece, önde olmaya içsel bir hevesle zaten hazır olacaklardır, siz sakince peşlerinden gitmeye ve bu eşsiz ve sınırsız fantezi alanında size rehberlik etmelerine izin verin. Fareler üzerine bir oyun oynayın. Çocuğunuzdan gelenleri, verdiği ve aldığı rolleri takip edin.

Oyun sonlandırılırken bilişsel süreci kapatmak önemlidir. Oyunda hangi karakterler var ise gece olup uyumaya gitmişler v.b. bir “SON” ile fantezinin ve bilişsel işlemin sonlanması gelişimleri adına önemli.

Oyun sonrası odayı birlikte toparlayın.

Bugün farklı bir toplanma müziği olan aşağıdaki linki tıklayın.

https://www.youtube.com/watch?v=lnHqVOli_Qc

Bu müziği toplanma müziği olarak kullanabilirsiniz.

 

🌱Çalışma:

Farklı araçlar ile masada bir tepside kaptan kaba ya da evde belirlenmiş özel bir alana cevizleri taşıma çalışması yapın. Çalışma için farklı amaçlar için var olan maşalar, kevgirler, kaşıklar vs. kullanılabilirsiniz.

Evde geçen bu günlerde çocuklar için güvende olma hissini sağlamayı destekleyecek en sağlıklı yollardan biri de rutinlerdir ve belki de tüm aileye sağlıklı bir ritim sağlayacak olan basit bir rutin:’’ Neye benziyor?’’ olabilir. Bir ceviz kabuğu “Neye benziyor?” sorusunu sormak için yeterlidir…

Boş bir kağıda bir kalem yardımıyla bir ceviz kabuğunun kağıdının zeminine yakın bir yerine kalıbını çıkarın. “Bu ceviz kabuğu bir karganın gagasından düşse idi etrafında neler olurdu?’’ ya da sadece sence bu “Neye benziyor? Neyin parçası olabilir?” sorularını birlikte düşünüp, kağıttaki ceviz kalıbını tamamlayarak bir resim tamamlama çalışması yapabilirsiniz.

Kağıdı bilgisayar ekranına koyup üzerinden geçerek aşağıdaki gibi nokta birleştirme çalışmaları yapabilirsiniz. Noktaları birleştirdikten sonra resmi tamamlayabilir ve boyayabilirsiniz.

İkiye tam ayrılmış ceviz kabukları ile baskı çalışması yapabilirsiniz.

Günlük programlarda yer alan her türlü nesne ve canlıların nokta birleştirme çalışma sayfasını yapabilirsiniz.

Hatta yaşı 5-6 olan çocuklar kendi nokta birleştirme çalışma sayfalarını kendileri de tasarlayabilirler.

 

🌱Yürüyüş-gözlem:

Açık havada yürüyüş ve gözlem yapın. Bu sırada eviniz havalansın. Mümkünse orman ya da park gibi açık alanda yapılacak olan yürüyüşte mikado yapımında kullanmanız üzere ince dal parçaları toplayın. Bir diş fırçası ve sirke ile önce dalları yıkayıp bir zeminde kurumalarını bekleyebilirsiniz. Aynı boy ve kalınlıkta olmalarına dikkat edebilirsiniz. Belki farklı ağaçların benzerliklerinin izine düşmek süreci canlı kılabilir.

Daha sonra bu dalları öğleden sonra mikado oyunu yapımında kullanabilirsiniz. Şayet dallarla karşılaşmadıysanız; oyun için tahta çöp şiş çubukları uzunluğunda çubuklar da kullanabilirsiniz.

 

🌱Ilık bir banyo ve öğle yemeği:

Bugün banyoda banyoda traş köpüğü kullanarak varsa likit boya ile traş köpüğünü farklı farklı renklerle renklendirerek keyifli bir banyo oyunu düşleyebilirsiniz.

Sakinlik ve dinginlik bu keşif anı için hem sağlıklı duyu girdileri sağlayacak hem de zihnen ve ruhen bir dinlenmeyi sağlayacaktır.

 

🌱Sanat ya da elişi:

Mikado yapımı:

Mikado ince ve renkli çubuklarla oynanan uzak doğu kökenli bir masa oyunudur. Mikado yapımı için yaklaşık 15 cm uzunluğunda 41 adet ince bambu ya da kürdan çubuğa ihtiyacınız olacak.  Bu çubukları görseldeki gibi ister boyayarak isterseniz ince ve renkli iplerle sararak oluşturabilirsiniz. Oyunu farklı yaş gruplarına indirgenebilmesi adına öğleden önce dışarıdan toplanan dallar ile daha az sayıda çubukla da hazırlanabilir ve boyanması gereken yerlerin bant sınırı ile belirlenmesi kolaylık sağlayacaktır.)

Oyun nasıl oynanır? Öğrenmek için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz.

https://blog.ofix.com/mikado/

 

🌱Atıştırmalık:

Zerdeçallı kıtır çubuklar:

1/2 yemek kaşığı zerdeçal (bir fiske karabiber)

1/2 yemek kaşığı zencefil (tercihen)

1/2 yemek kaşığı çörek otu

Yarım çay bardağı zeytinyağı

1,5 su bardağı un

1 çay bardağı ufaltılmış ceviz ya da badem

1 çay kaşığı tuz

1 yumurta

Ve aldığı kadar ılık su

Elimize yapışmayacak kıvamda tüm malzemeleri yoğurma kabında karıştırın. Fotoğraftaki gibi ya da dilediğiniz gibi şekil verin.  Orta ısıda pişirin.

 

🌱Alet/El kullanımına yönelik bir çalışma/oyun:

Ceviz kıracağı birlikte ceviz kırabilir, kabuklarından fareler ya da farklı başka hayvanlar yapabilirsiniz.

 

🌱Akşam yemeği

Öneri menü: Birlikte fırında mevsim sebzeleri ve
sabahki brokolilerin sapları ile cacık.

🌱 Ailece oyun:

Soğuk-Sıcak oyunu.

Evde belirlenmiş bir alanda ve belirlenmiş bir nesne ile ihtiyaç dahilinde ipuçları ile desteklenen saklanan nesneyi bulma oyunu. Fantezi boyutunda ise ‘’Karganın gagasından düşürdüğü ceviz nereye yuvarlandı? Nereye saklandı?” gibi bir mizansen saklanmış cevizi bulmak için size eşlik edebilir. Önce ebeyi yani saklı cevizleri bulacak kişiyi seçin. Bu kişi odadan dışarı çıksın. Bu sırada odaya 5 adet ceviz saklayın. Ebeyi hazır olduğunuzda yani cevizleri sakladığınızda odaya çağırın. Ebe cevizleri aramaya başlayınca saklı bir cevizin bulunduğu yere yaklaşırsa yönlendirici kişi olarak sıcak, saklanan nesneden uzaklaşınca soğuk deyin. Bulmaya çok yaklaştığında yani neredeyse bulma anına doğru kaynıyor deyin.   Ebe tüm cevizleri bulunca aileden başka biri ebe olsun ve oyunu an az herkes bir kere ebe oluncaya kadar oynayabilirsiniz.

 

🌱Serbest resim:

Birlikte cam bir bardak içinde zerdeçal ve su (kontrollü ve az miktarda eklenmeli) diğerinde ise pancar püresi (rendesi), kahve, ya da farklı baharatlar kullanarak renk sıvıları oluşturabilir, bu keşif alanını kağıda taşıyabilirsiniz. Hazırlık sürecinde başka fikirlerin doğuşu ile bu deneysel alanı farklı zamanlara da taşıyabilir bunun üzerine sohbet edebilirsiniz.

 

🌱Uyku ritülleri:

Odayı havalandırın. Uyku hazırlıklarınızı ve ritüellerinizi yapın. Diş fırçalama, Pijamaların giyilmesi, turunç, okaliptus ya da portakal yağı ile masaj…

Tüm bu hazırlık süreçlerinde çocuğun kendi yapabildiği becerilerde onu destekleyin.

 

🌱Uyku için destek:

Günün sonunda mutlaka o gün neler yaptığınızı konuşun. Sabah kalktık, sonra kahvaltı hazırladık, mandallarla oyun oynadık vb. Belki sondan geriye doğru hatırlamayı da deneyebilirsiniz.

En ile başlayan sorular sormak yerine (bugün en çok sevdiğin şey ne oldu gibi) sadece güne bir geri bakış atıp süreci sonlandırın.

 

🌱 Günün Öneri Kitabı: