25 Mart ’20 Çarşamba Öneri Program

🌱Kahvaltı:

Bugün kahvaltıda yumurta haşlamanızı, ve kabuğunu görseldeki gibi sadece tepesini alıp büyük kısmı bütün kalacak şekilde soymanızı istiyoruz.

Kahvaltının ardından serbest oyun öncesi bir video izlemenizi öneriyoruz.

 

🌱Video ya da film önerisi:

https://www.youtube.com/watch?v=GSkqEyIBOzo

 

🌱Serbest oyun:

Yere yine büyükçe bir örtü veya çarşaf serin. Bu örtünün üzerine birlikte evdeki tüller dallar vb. malzemeler ile kuş yuvası yapın. Çocuklarla yapı-inşa oyunları oynamak, amaç bu olmasa da harika bir matematik deneyimi alanıdır. Matematik sadece sayılar ve dört işlem değil, denklem kurmak, problem çözmek, strateji geliştirmek, yeni çözüm yolları bulmak vb. pek çok deneyimi içerir. Öyle bir kuş yuvası olacak ki, içine sığabileceksiniz, sağlam olacak hemen ve çabuk dağılmayacak. Bu gibi problemleri evdeki olanakları kullanarak çözmek keyifli bir oyun sürecinin yanında amaç olmasa da pek çok uzamsal ve matematik algısına yönelik deneyimi barındırıyor… Bugün kuşlar üzerine oynadığınız bu oyunda çocuğunuzdan gelenleri, verdiği ve aldığı rolleri takip edin. Yavrulara yemek bulma, yüksek yerlerden (belki sandalyeden kanepeden atlayarak) uçma gibi onlarca yeni fikir ve fantezi oyun esnasında tetiklenecektir. Serbest oyunun amacı, önceden her şeyi planlanmış bir kurguyu icra etmek değil, o an karşılaşılan yeni olasılıklar (sosyal ya da problem durumlar) karşısında kendini her an yeniden planlamaktır. Gelişim de işte burada başlar.

Oyun sonlandırılırken bilişsel süreci kapatmak önemlidir. Oyunda hangi karakterler var ise gece olup uyumaya gitmişler vb. bir “SON” ile fantezinin ve bilişsel işlemin sonlanması gelişimleri adına önemli.

Oyun sonrası odayı birlikte toparlayın.

https://www.youtube.com/watch?v=6jUsX9JwoI0

Bu linki tıklayarak ya da başka müzikler eşliğinde toplanabilirsiniz. Toplanırken Saint Seans’ın Hayvanlar Karnavalı eserinden guguk kuşu müziği, size düzenli olarak “gu-guk” demeniz için olanak sunacak…

 

🌱Çalışma:
Birlikte kuşlar ile ilgili kart oyunları oynayabilirsiniz.

Çalışma sayfaları yapabilirsiniz.

 

Buğdaylarla huni ile aktarma ya da kaptan kaba aktarma çalışması hazırlayabilirsiniz.

              

 

Birlikte dışarıda yaşayan kuşlar için içi yenmiş ve ikiye bölünmüş portakal kabuklarından içlerine buğday koyarak ve kürdan veya çöp şişlerden yararlanarak  görseldekinden esinlenerek kuş yemliği yapabilirsiniz.

 

🌱Yürüyüş-gözlem:
https://www.youtube.com/watch?v=GfwathcjMQE

Açık havada yürüyüş ve gözlem yapabilirsiniz. Bu sırada evin havalandırılmasını sağlayabilirsiniz. Mümkünse orman yürüyüşü ya da yeşil bir alana yapılan bir gezinti ile bugün iki kavanoz dolusu toprak getirmenizi istiyoruz. Eğer evinizde yoksa elişi çalışmasında kullanmak üzere 4-5 adet taş toplamanızı da rica ediyoruz.

Yaptığınız kuş yemliklerini ağaçlara asabilirsiniz.

Aynı zamanda birlikte en az 3 farklı kuş gözlemi yapıp, fotoğraflarını çekmenizi istiyoruz.

🌱Ilık bir banyo:
https://www.youtube.com/watch?v=VttZTYXMm6s

Müzik eşliğinde bir mum yakabilir, belki banyo suyuna turunç içerikli bir yağ damlatabilirsiniz. Okul öncesi dönem çocuklar için uygun yağ içerikleri olarak portakal, turunç, limon ya da okaliptus kullanmanızı öneriyoruz. Banyoyu bugün ruhsal dinlenmeyi de sağlayacak bir ortama dönüştürebilirsiniz.

 

🌱Öğle yemeği:

Her gün her öğünde birlikte hazırlık sürecinde hareket edemeyebilirsiniz.  Bu sırada günün filmini izleyebilirler, ya da odalarında oyuncaklarıyla oynayarak zaman geçirebilirler.

Belki bazı günler siz yemek hazırlıkları içindeyken çocuğunuza bir çalışma sayfası, bir materyal çalışması, incelemesi için bir kitap, ya da bugüne kadar önerilen videolardan birini açıp kendi kendine kalması konusunda yönlendirici olabilirsiniz.

Her gün günün bir öğününde siz yemek hazırlığını çocuksuz yapabilir ve çocuğunuza düzenli olarak ev işlerine dair görev verebilirsiniz. Örneğin, kuruyan çamaşırları katlama, odasındaki dolap içlerinin düzeni ve kütüphanesindeki kitapların tozunu alması gibi.

Kuşlar kanatlı uygarlık belgeseli bu an için değerlendirebilir.

🌱Sanat ya da elişi:
Taşlardan kuşlar yapma.

Uygulama: Evinizde olan ya da yürüyüşten topladığınız taşları gördüğünüz 3 kuşa benzeterek uygun renkte kalemler kullanarak tamamlaya çalışabilirsiniz.

Dallarla, toprakla, yapraklar resmini zenginleştirebilirsiniz. Belki duvara bu resmi nasıl asabileceğiniz de bir aktivite konusu olabilir ve birlikte çözümler deneyerek resminizi asabilirsiniz.

 

🌱Atıştırmalık:
Buğdayları çocuğunuzla birlikte ayıklayıp, haşlayabilirsiniz. Haşlanmış buğdayları yoğurt ile birlikte servis yaparak yiyebilirsiniz.

 

🌱Alet/El kullanımına yönelik bir çalışma/oyun:

Yumurta kartonunu boş yumurta kabuklarını yerleştirin. Drenaj için her birinin altına delik açın. Bu sırada çocuğunuzla drenaj hakkında konuşabilir, başka drenaj denemeleri de yapabilirsiniz. Sonra her kabuğun içine yürüyüşten getirdiğiniz toprağı doldurun ve yine yürüyüşte topladığınız birkaç tohumu toprağın içine koyun. Tohumlar dikilmek için yeteri kadar büyüdüğünde alttaki yumurta kartonunu kırın ve fidelerinizi kabuklarla birlikte toprağa (daha büyük saksılara ya da evin dışında kolaylıkla gözlemleyebileceğiniz-takip edebileceğiniz uygun bir yere) dikin. Çünkü yumurta kabukları toprakta biyolojik olarak parçalanabiliyor.

 

🌱Akşam yemeği hazırlığı:
Yemek masasının hazırlanmasında çocuğunuzun aktif katılımı için tabak, kaşık, çatalların masaya götürmesini sağlayın. Sebzelerin sirkeli suda yıkanması, doğranması, çorbayı karıştırma, dilimlenmiş ekmekleri sepete yerleştirme, peçete katlama, masayı silme, fırın tepsisine malzemelerin yerleştirilmesi, kesme doğrama gibi işleri çocuğunuz yapsın. Yemek sonrası kirlileri makineye birlikte yerleştirin ya da tercihen birlikte yıkayın.

 

🌱Ailece oyun:
Bugün kuşlar gibi “Meydan Okuma Oyunu” (challenge) oynayacağınızı konuşun. Kuşlar neye meydan okuyor? sohbet edin.

Birlikte aile üyesi sayısının üç katı kadar meydan okuma fikirleri yazın.

Örneğin;

1-10 tane çorabı üst üste giy.

2-1 dk boyunca nefesini tut.

3-1 diş sarımsak ye.

4-10 tane tişörtü üst üste giy.

5-Yüzünü traş köpüğü ile kapla.

6-30 kez durmadan zıpla.

7-Yükseğe asılı balonu al.

8-Kaşık kullanmadan kediler gibi bir kase yoğurt ye.

Bu meydan okuma fikirleri sizden ve çoğunuzdan geleceklere göre değişecektir. Çok çok keyifli olan bu oyunu herkes en az 2 meydan okuma yapana kadar oynayın.

 

🌱Serbest resim:
Oynadığınız oyunda seçtiğiniz nesnelerden ilhamla bir hikaye kurgulayabilir ve bu kurguyu resmedebilirsiniz. Boş bir kağıdın merkezine bir buğday tanesini yapıştırıcı ile yapıştırın. “Bu buğday tanesinden hareketle, tanenin etrafına daireler çizin. Yahut buğday tanesinden hareketle buğdaydan kağıdın kenarlarına güneşin ışınları gibi çizgiler çizin. Her bir halkayı ya da dilimi, farklı bir renge, ya da farklı bir desene dönüştürün.

 

🌱Uyku ritülleri:
Odayı havalandırma, uyku hazırlıkları, diş fırçalama, pijamaların giyilmesi, turunç, okaliptus ya da portakal yağı ile masaj yapabilirsiniz.

Tüm bu hazırlık süreçlerinde çocuğun kendi yapabildiği becerilerde onu destekleyebilirsiniz.

 

🌱Uyku için destek:
Günün sonunda o gün neler yaptığınızı konuşabilirsiniz. Sabah kalktık, sonra kahvaltı hazırladık vb. Belki sondan geriye doğru hatırlamayı da deneyebilirsiniz. En ile başlayan sorular sormak yerine, (bugün en çok sevdiğin şey ne oldu gibi) sadece güne bir geri bakış atıp süreci sonlandırın.

Alternatif olarak çocuktan geçirdiği güne dair kendi cümleleriyle aktarabileceği bir hikaye anlatmasını isteyebilirsiniz. Yürüyüşte gördüğünüz üç kuş ile ilgili bir öyküyü siz başlatabilir ve onun devam ettirebilmesi için cesaretlendirebilirsiniz. Belki serbest resimle ilgili de bir hikaye kurgulayabilirsiniz.

Daha önce de önerdiğimiz gibi bir rüya defteri yapabilir ve her gün gördüğü rüyayı yazabilirsiniz.

🌱Günün öneri kitabı:

Suzy Lee’den…